DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

Zábava a vzdělávání‚ to je smysl žití

Ke koření. New spices
Sacharidy Sacharidy jsou sloučeniny uhlíku, vodíku a kyslíku. V zelených rostlinách vznikají fotosyntézou z vody a z oxidu uhličitého za spolupůsobení sluneční energie a katalytického účinku listové zeleně. Sacharidy dělíme na sacharidy:  
 
Carbohydrates Carbohydrates are compounds of carbon, hydrogen and oxygen. In green plants arise from the water and produce carbon dioxide in the interplay between the solar energy and catalytic effects of green leaf. Carbohydrates are divided into carbohydrates:

 

Koření
 
Spices
 

 

      Slovo káva         je odvozeno z arabského výrazu "qahwah", který znamená "síla" a Arabové jej rovněž používali pro označení vína. Dnes těžko někdo určí, kdy se káva začala pít. Původní konzumace spočívala v pouhém žvýkání kávových zrn - to byl obvyklý způsob,jakým se z kávových zrn uvolňovala ona tajemná síla, která zahání spánek a povzbuzuje duševní činnost. Věděli o ní už muslimští mystici sufové, kteří kávu hojně využívali při náboženských obřadech. Díky nim se káva v průběhu patnáctého století postupně rozšiřovala do všech částí islámského světa. Během té doby si na popíjení kávy zvykli i obyčejní lidé, a tak se káva stávala součástí společenského života.První kavárny v Arábii se datují právě od konce 15. století. Nebyla to zařízení ledajaká, muži se zde scházeli k dojednávání obchodů a k zábavě v podobě hudby a tance. A protože káva zvyšuje pohotovost při smyslovém vnímání a oddaluje pocit duševní a tělesné únavy, mnohdy se právě u kávy odehrávaly politické půtky a nepokoje. To mělo za následek zájem náboženských i politických vůdců na zrušení kaváren, třeba pod záminkou boje proti korupci. V průběhu let se několikrát pokusili vtělit zákaz pití kávy i do Koránu, ale tato snaha narazila na veliký odpor. Dlouhá cesta do Evropy
První tištěné informace o kávě se dostaly do Evropy v cestopisech koncem 16. století. V roce 1615 popisoval italský cestovatel Pietro della Valle horký černý nápoj, který v létě osvěžuje a v zimě zahřívá. Zaznamenal, že nápoj se jmenuje chave a že ho Turci vaří z jakýchsi semen původem z Arábie. První kávu do Evropy přivezli benátští kupci. Zpočátku její prodej vázl a o novinku nikdo neprojevoval větší zájem. Kávu byste tehdy mohli koupit - kupodivu -v lékárnách. Teprve s otevřením prvních obchodů specializovaných na tento nový druh požitku přišel první větší zájem obchodníků.Díky nim se káva postupně rozšířila po celé Evropě a stejně jako předtím v Arábii i zde vyvolala odpor a pobouření. Londýnské ženy dokonce zveřejnily ostrou petici - to bylo v roce 1647 - v níž odsuzovaly tuto novou neřest a svůj hněv namířily (jak jinak než) proti mužům. Podle jejich tehdejšího názoru káva způsobovala neplodnost. Přesto obchod s kávou dále vzkvétal a o jeho provozování se začaly zajímat i korunované hlavy. V roce 1669 vydal francouzský král Ludvík XIV. velvyslanci Turecka zvláštní povolení k pořádání kávových dýchánků profrancouzskou aristokracii. Koncem 16. století svolal papež Klement VIII. koncilium k posouzení kávového nápoje, po ochutnávce požehnal kávě a učinil ji křesťanským nápojem.
 
The word coffee is derived from the Arab expression "qahwah", which means "force" and the Arabs used to indicate it also wine. Today, it is hard to determine someone, when coffee started to drink. The original consumption was just chewing it-beans was the usual way from the beans by her mysterious force that chases the sleep and encourages mental activity. They knew about it, Muslim Mystics sufové, who used the plentiful coffee during religious rites. Thanks to them, the coffee in the course of the fifteenth century, gradually expanded to all parts of the Islamic world. During that time, the drinking of coffee used, and ordinary people, and coffee became part of social life.The first Café in Arabia dating from the end of 15. during the 20th century. It was a simple device, the men gathered here to negotiate deals and the entertainment in the form of music and dance. And because coffee increases the sensory perception of the emergency and gives away the sense of mental and physical fatigue, often just for coffee and riots were political clashes. This resulted in an interest in the religious and political leaders on the withdrawal of cafés, should be under the pretext of the fight against corruption. Over the years several times tried to incorporate the prohibition of drinking coffee in the Koran, but this effort to hit the big resistance. The long road to Europe the first printed information about the coffee get into Europe in the end of the travel. during the 20th century. In 1615 he described the Italian traveller Pietro della Valle, a hot black drink "in summer and in winter, the heat. Noted that the drink is called and that the Turks chave boil some seeds originating in Arabia. The first cup of coffee to Europe brought the benátští merchants. Initially, its sales and news about the little one more interested. When you buy coffee-surprisingly-in pharmacies. Only with the opening of the first business dedicated to this new kind of delight came first more interested in traders.Thanks to them the coffee spread gradually throughout Europe and, as before, in Arabia, and provoked disgust and outrage here. London women even have published a petition-it was in the year 1647-in which the condemned this new Vice and his anger, (how else than) against men. According to their view, coffee causing infertility of then. Yet the trade of coffee also prospered and its operation began to be interested in even a crowned head. In 1669 published the French King Louis XIV. the Ambassador of Turkey, a special permit for organisation of the coffee party movement profrancouzskou aristocracy. The end of the 16. century, Pope Clement VIII summoned. koncilium to assess coffee drinks, coffee and if they made it a blessing, a Christian beverage.
 
 
V Německu císař Bedřich Veliký nejdříve obchodníky s kávou neúměrně daňově zatížil a poté vydal v roce 1777
manifest, který obchod s kávou a její konzumaci zakazoval. Nabádal své poddané, aby se vrátili k pivu, brzy však pod nátlakem veřejnosti ustoupil. Johann Sebastian Bach v té době složil jako hold kávě kantátu. V roce 1675 se král Karel II. pokoušel uzavřít první londýnskou kavárnu jako místo, kde se shromažďují nepřátelské osoby, které rozvracejí klid a mír národa, ovšem bezvýsledně. Od stánků do kaváren
První evropské kavárny vznikaly v Benátkách v roce 1683, v Paříži v roce 1686, v Londýně v roce 1652. Střední Evropa s kavárenskou velmocí Vídní vděčí za kávu polskému cestovateli Kolszyckému. Roku 1683 turecká vojska dobývala Vídeň. František Kolszycki se tajně prodral tureckým obležením a přivedl na pomoc armádu polskéhokrále Jana III. Sobieského. Vídeň byla osvobozena a Turci nechali na útěku pytle se zelenou kávou. Kolszycki znal kávová zrna už ze svých dřívějších cest a věděl, jak s nimi naložit. Brzy otevřel ve Vídni první stálou kavárnu s názvem Blaue Flasche - Modrá láhev. Zprvu se totiž káva prodávala pouze u stánků jako jakási pouťová atrakce pro široké masy. Stejně jako kdysi v Arábii se i v Evropě kavárna stala místem   společenských setkání. Postupně si do těchto nových zařízení našli cestu jak šlechtici, tak i umělci a nad šálkem kávy si vyměňovali novinky a drby z divadelních kruhů. V tom se smysl kaváren nezměnil ostatně dodnes. V nejedné kavárně se zrodilo literární dílo, vzniklo důležité rozhodnutí, konaly se tajné schůzky. Také světoznámá pojišťovací společnost Lloyd vznikla v kavárně.        
 
In Germany, the emperor Frederick the great as soon as traders with coffee, and then on the tax disproportionately issued a manifesto in 1777, which trade in coffee and its consumption is prohibited. He told his subjects to return to beer, however, soon gave way to the public under duress. Johann Sebastian Bach at the time he composed as a tribute to the coffee Cantata. In 1675 King Charles II. trying to close the first London café as a place where hostile persons, disrupt peace and peace of the nation, but to no avail. From the kavárenPrvní European Cafe stands in Venice in 1683, in Paris in 1686, in London in the year 1652. Central Europe with offers of the great Vienna owes coffee the Polish travelers Kolszyckému. In 1683 the Turkish troops had in Vienna. František Kolszycki secretly pushed the Turkish siege and led an army to aid the polskéhokrále Jana III. Sobieského. Vienna was liberated and the Turks left the bags on the run with the green coffee. He knew the coffee beans have Kolszycki of their earlier and knew how to deal with them. Soon he opened a café in Vienna the first named Blaue-blue bottle Flasche. At the coffee sold at stalls only as a freak for the broad masses. Just as in Arabia and Europe became the place of social meetings Café. Gradually these new device found a way to nobles and artists and over a cup of coffee, exchanging news and gossip of theatrical circles. In this sense, after all, has not changed to this day. cafés In many coffee shop was born, there were literary, an important decision is the secret meetings were held. Also the world-famous insurance company Lloyd was in a cafe.
 
 
Jak se rodí káva
Doslova za každým zrnkem kávy se skrývá pečlivá a mnohdy ruční práce mnoha lidí. Kávovníkové stromky, pěstované ve vlhkých tropech celého světa, dávají ročně ve dvou až třech sklizních okolo tří kilogramů plodů, jejichž barva se postupně mění ze zelené až po tmavě červenou v okamžiku zralosti. Sklízí se ručně i strojově. Na kávovníku se nacházejí současně květy, zrající i zralé plody a nesmí dojít k jejich poškození. Proto je ruční sklizeň pečlivější a káva z ní patřičně kvalitnější. Po otrhání je nutné zralé plody zbavit dužniny. Bud' suchým způsobem na slunci, nebo mokrým - tzv.
procesem fermentace. Tento proces probíhá ve vodních nádržích zhruba 70 hodin. V průběhu kvašení se oddělí zároveň nezralá a hluchá zrnka i nečistoty. Poté se káva suší bud' na slunci, nebo v sušárnách. Vysušená se zpracovává v loupacích strojích a třídí podle velikosti. Někdy se kávová zrna také leští. Káva putuje do pražíren celého světa v jutových pytlích o obsahu zhruba 60 kg. Vzácnější a dražší se balí do menších dřevěných beden. Pražením zrno ztrácí asi dvacet procent váhy. V pražících bubnech se musí udržovat stálá teplota a kávová zrna jsou v neustálém pohybu. Pro získání té nejaromatičtější kávy je vhodné ne příliš prudké, pomalejší pražení, po němž následuje rychlé zchlazení, které zabrání úniku éterických olejů. Káva získává postupně svůj typický odstín. Různé druhy kávy vyžadují různý stupeň upražení. Jemnější druhy arabik jsou po upražení světlejší než drsná a zemitá robusta. Káva světlejšího pražení je kyselejší než tmavší. Nejchutnější nápoj je z čerstvě upražené kávy. Chuť a aroma se nedá srovnat s kávou déle skladovanou, u které dochází ke ztrátě právě těch nejcennějších aromatických olejů, které dělají kávu kávou. Podobné jako s pražením je to i s mletím: tu nejchutnější kávu získáte z čerstvě umletých kávových zrn. Nahrubo mletá káva je vhodná do tlakových espresso přístrojů. K přípravě překapávané kávy v kávovarech s filtrem nebo s pístem (kafetiérách) použijeme středně hrubě umletá zrnka. Nejjemněji umletá káva je vhodná pro přípravu klasické turecké kávy v džezvě (původní název je ibrik). Kávu je možné míchat s kořením - muškátovým oříškem, kardamonem, skořicí či vanilkou. V Etiopii takto připravenou směs koření nazývají Tena Adam. Pokud chcete experimentovat s ochucenou kávou, můžete postupně vyzkoušet míchání různých druhů koření a postupně si vytvořit vlastní oblíbenou směs. A víte, jak se správná káva vlastně připravuje? Klasická turecká z té nejjemněji umleté čerstvě upražené kávy se vaří nejlépe bud' ve stříbrné konvici, nebo v džezvě (měděné pozinkované konvičce s dlouhým držadlem) v poměru deset dílů vody ku jednomu dílu kávy. Voda se má nechat na velmi mírném ohni tak dlouho, než stihnete odříkat tři otčenáše. Pak už stačí jen 50 ml vody, 1 lžička práškové kávy a 1/2 lžičky cukru a tuto směs přivést k varu. Když káva zpění, stáhnete ji z plotny a zamícháte, aby káva klesla ke dnu. Celý postup zopakujete třikrát.        
Necháte chvilku odstát a nalijete do maličkých vyhřátých šálků. Pokud máte raději kávu vídeňskou, musíte si nejdříve ručně ušlehat smetanu s cukrem do tuha. Tu uložíte do chladu. Do šálků kávy pak přidáte nejen šlehačku, ale i kakaový prášek, kterým šlehačku posypete. Ve strojku na espresso si lze připravit cappuccino. Přidáním horké mléčné pěny, ušlehané buď parní tryskou nebo ručně ve speciální nádobě, získáte velmi lahodný nápoj. Můžete poprášit skořicí nebo čokoládovým práškem. Přidáním alkoholu získáte třeba kávu s rumem (nezapomeňte přidat i 6 hřebíčků, svitek skořice a kůru z jednoho pomeranče na 300 ml kávy a 75 ml rumu), irskou kávu se dvěma lžícemi irské whisky, cukrem a s dvojitou porcí studené husté smetany. Anebo v Normandii oblíbenou kávu s calvadosem, ve Španělsku se suchou anýzovkou, na Balkáně se slivovicí.
 
How are Literally around every grain of coffee, coffee is a careful and often hand job for many people. Kávovníkové trees, grown in humid tropics all over the world, each year in two to three years around three kilograms of fruit, whose color gradually changes from green to dark red when ripe. Manual and machine harvested. At the same time, of the coffee plant flowers and ripe fruits, matured and their damage shall occur. It is therefore more thorough harvested manually and coffee from her appropriately improved. After otrhání it is necessary to get rid of the ripe fruit of the flesh. Stay dry in the Sun, or as a wet-the so-called. the process of fermentation. This process takes place in the water tanks of approximately 70 hours. In the course of fermentation are separated at the same time and deaf and immature grains of dirt. Then dry the coffee either the Sun, or dried. Dried, processed in the loupacích machines are classified according to size. Sometimes the coffee beans will also shine. Coffee goes to eat around the world in jute bags the contents of about 60 kg. Rarer and more expensive are packaged in small wooden boxes. Roasting the grain is losing about 20 percent of the weight. In the pražících bubnech must be kept constant and the coffee beans are in constant flux. To obtain the nejaromatičtější coffee is appropriate, not too slow roasting, followed by rapid cooling, which will prevent the escape of essential oils. Coffee gets its typical hue. gradually Different types of coffees require varying degrees of upražení. Finer types are upražení arabik lighter than the rough and zemitá robusta variety. Coffee roasting is more acidic than a lighter shade. The tastiest drink of freshly roasted coffee is. The taste and aroma of the coffee doesn't compare for longer storage, which just lost the most valuable aromatic oils, which makes coffee. Similar to roasting, too, with some of the tastiest coffee here: milling, from freshly umletých beans. Roughly ground coffee is suitable to pressure espresso machines. For the preparation of coffee drip in the filter or with the kávovarech engine (kafetiérách) we'll use medium-coarse ground grains. Nejjemněji ground coffee is suitable for the preparation of classical Turkish coffee in a (original name is the ibrik). Coffee can be mixed with spices-muscatel, cardamom, cinnamon nut or vanilla. In Ethiopia, a blend of spices called as follows, And Adam. If you want to experiment with coffee-flavored, you can try mixing different types of spices and create your own favourite combination. And you know how good the coffee was prepared? Classic Turkish from the freshly roasted coffee, ground nejjemněji cooks best bud ' in silver teapot, or a (copper zinc took off with a long handle) in the proportion of 10 parts water to one part coffee. The water has left a very low fire for so long before you say three's prayer. Then just 50 ml of water, 1 teaspoon powdered coffee and 1/2 teaspoons of sugar and this mixture to bring to the boil. When you download it to churn the coffee, from the plates and you choose to shuffle, to coffee fell to the bottom. Repeat the procedure three times. You leave everything undisturbed for a while and you spill into tiny cups of warm. If you prefer coffee, you must first be in the Viennese manually to whip up the cream with the sugar until the grease leads. You save here in the cold. The cups of coffee then add whipped cream not only, but also the cocoa powder, sprinkle the whipped cream. In the boxes you can prepare cappuccino espresso. Add hot milk foam steam nozzle or ušlehané either manually in a special container, delicious drink. You can poprášit with cinnamon or chocolate powder. By adding alcohol, need coffee with rum (don't forget to add 6 cloves, cinnamon and bark from the scroll, one Orange 300 ml and 75 ml of rum), Irish coffee with two spoons of Irish whiskey, sugar and with double portions cold thick cream. Or in Normandy with Calvados, favorite coffee in Spain with dry anýzovkou, Balkan slivovicí.
 
 

                                           
První zmínka; Ve staré Indii bylo koření – které dnes známe – pěstováno před tisíciletími. Písemné doklady z 9. stol. př. n. l. se zmiňují o bylinách a koření a uvádějí přes 600 léčivých rostlin. V Číně pocházejí první zmínky o předpisech léků a koření z doby téměř 2700 let př. n. l. S budhismem přichází do Číny indické koření a ze souostroví Moluk pak muškátový oříšek, hřebíček a některé druhy skořice. Velkou úlohu hrálo koření ve starořeckém lékařství. Hippokrates, jeden z nejslavnějších lékařů všech dob, zanechal spis o prostředcích téměř proti všem nemocem. Jiný řecký lékař a přírodovědec Theofrastos se zmiňuje o léčebném účinku skořice, koriandru, tymiánu, máty peprné a majorán Starověcí Římané převzali znalost a používání koření od Řeků, avšak dovedli lépe zužitkovat toto drahé, cizokrajné zboží. V prvních stoletích našeho letopočtu však začal obchod dováženým kořením postupně upadat. Teprve, když byl počátkem 5. stol. dobyt Řím, začíná se obchod kořením pozvolna oživovat. písemní zprávy o koření pocházejí z Mezopotámie, oblasti mezi řekami Eufratem a Tygridem, kde se již tehdy pěstovala celá řada koření. Na hliněných destičkách nalezených při vykopávkách v Babylonu je zmínka o sezamu, koriandru, kmínu, kopru, feniklu, tymiánu a šafránu. Většina těchto písemných údajů pochází z posledního tisíciletí př. n. l. ky. Anýzu se používalo v kuchyni, kmínu do chleby, fenyklem se kořenily ostré omáčky, česnek byl oblíben u venkovanů, také mátou peprnou se ochucovaly masové omáčky. V řecké kuchyni nechyběl ani tymián, bobkový list a šafrán.
 
The first mention; In ancient India, it was the Spice--which now we know – grown years. Written evidence from the 9. the 4th century. BC. BC mention in herbs and spices, and given over 600 medicinal plants. In China, the first mention of the rules come from drugs and spices from the period of almost 2700 years BCE. BC with Buddhism comes to China, Indian spices, and then from the archipelago Moluk nutmeg, cloves and some cinnamon. Great role play spices in starořeckém medicine. Hippocrates, one of the most famous practitioners of all time, left the resource file against almost all diseases. Another Greek physician and naturalist Theophrastus mentions about the therapeutic effect of cinnamon, coriander, thyme, peppermint, and the ancient Romans took knowledge of majorán and the use of spices from the Greeks, but they could better capitalize on this expensive, alien items. In the first centuries of our era, however, imported spices gradually began to trade into decline. Only when he was at the beginning of 5. the 4th century. conquered Rome, starting to slowly revive the spice trade. written reports on the spices come from Mesopotamia, the area between the rivers Eufratem and Tygridem, where already many spices grown. Clay platelets found in excavations in Babylon is the mention of Sesame, coriander, cumin, dill, feniklu, thyme and saffron. Most of these written data comes from the last millennium BC. n. l. ky. Anise is used in the kitchen, caraway, fennel, the sandwiches had a sharp sauce, garlic has been popular with the peasants, also with Peppermint ochucovaly meat sauces. In Greek cuisine, leveraging or thyme, bay leaf and saffron.
 
 
 


Marco Polo V dalších staletích přicházely do Evropy zprávy o Dálném východě a exotických zemích jen zřídka.O to větší rozruch vyvolávaly zprávy benátského cestovatele Marka Pola. Poprvé se se svým otcem a strýcem dostal přes západní a střední Asii do Číny v roce 1271, kdy mu bylo 17 let. Ve svém cestopise mj. píše , že Jáva a Sumatra jsou velké ostrovy bohaté na pepř, muškátové oříšky, hřebíček a jiné drahocenné zboží. Na Cejloně a v Etiopii poznal sezamový olej, na Malabarském pobřeží pepř, zázvor,

Dávno před Kolumbem znali v Americe vanilku, nové koření a papriku. Do Evropa se však dostaly až po roce 1492.

skořici a hřebíček. největší pozornost jeho cestopisu však věnovali mořeplavci. Jeho údaje v nich vzbuzovaly zájem a znamenaly pro ně daleko víc, než pro ostatní čtenáře.
 
Marco Polo in other centuries came to Europe to report on the far East and the exotic countries only rarely.It was exciting news of the Venetian traveler Marko Polo. For the first time with his father and uncle over Western and Central Asia into China in 1271, when he was 17 years old. Mj had in his. He writes that the Java and Sumatra Islands are rich in pepper, nutmeg, cloves, and other precious goods. On Ceylon and in Ethiopia recognized the sesame seed oil, on the Malabar coast of pepper, ginger, long before Columbus knew in America, vanilla, allspice and pepper. In Europe, however, were given to the year 1492. cinnamon and cloves. the most attention, however, gave the mariners in his travelogue. The information in them to command interest and meant more for them than for other readers.


Vasco de Gama V roce 1498 se vypravil tehdy osmadvacetiletý Vasco de Gama v čele portugalské expedice, aby prozkoumal námořní cestu do Indie. Tato objevná cesta byla nepochybně pro Portugalsko velikým vítězstvím. Zápas o koření však pokračoval. V roce 1595 vypravili svou první expedici Holanďané, pozadu nezůstali ani Angličané. Přesto koncem 17. stol. byli Holanďané jedinými pány Východoindických ostrovů koření. Angličanům zbyl jen nepatrný vliv a Portugalci prakticky skončili úplně.

Vasco de Gama in 1498, when Vasco de Gama summers led the Portuguese expedition to study the maritime route to India. This was no doubt for objevná Portugal a great victory. However, he continued struggle for the spices. In the year 1595 started his first Dutch expedition, or the English behind, stayed. Yet at the end of 17. the 4th century. the Dutch were the only masters of the East Indian islands of spices. The English there was only marginal and the Portuguese virtually ended up completely. 

 

 

 

Šafrán, vanilka a muškátový oříšek Dnes se už většina exotického koření nepěstuje jen v původních krajích, nýbrž i v zemích klimaticky podobných. Hřebíček neroste jen na ostrovech koření, a na Sumatře, ale především v Zanzibaru, muškátový ořech se pěstuje také v Západní Indii, zázvor se pěstuje v Indii, v Číně ale i na Jamajce. Vanilka, původně pěstovaná jen v Mexiku, byla úspěšně vysazena i v jiných oblastech, paprika dnes roste prakticky všude na světě. Jen cejlonskou skořici nelze vypěstovat jinde než na Cejlonu a nejlepší nové koření je pouze z J
amajky, Kuby nebo Trinidadu.
 
Saffron, vanilla and nutmeg Today, most exotic spices do not grow only in their original lands, but also in the countries of climatically similar. The nail does not grow only on the islands of spices, and in Sumatra, but especially in Zanzibar, the Mace is also a nut in Western India, Ginger is grown in India, in China, but also in Jamaica. Vanilla, originally grown only in Mexico, was successfully practised in other areas, pepper today practically everywhere in the world. Only magpie cinnamon cannot grow elsewhere than on Ceylon and the best new spice is only from J amajky, Cuba or Trinidad.

První skutecné nálezy prokazující používání koření z mladší doby kamenné. Z té doby pochází řada nálezů rostlinného koření: angelika, kmín a mák. Neboť už člověk na nejnižším stupni vzdělanosti se snažil, aby si připravil potravu pokud možno chutnou.

The first findings proving the use of spices is finished, from the younger stone age. From that time, a number of findings of vegetable spices come from: Angelica, cumin and poppy seed. As one of the lowest levels of education tried to prepare the tasty food, if possible.